Bamble kommune tok i fjor høst initiativ til et samarbeid med Telemark Museum. Kommunen søkte Norsk Kulturråd om tilskudd fra Den Kulturelle Spaserstokken til en vandreutstilling for eldreomsorgen.
Den 29.oktober ble vandreutstillingen Kjøkkenminner montert på Sundby sykehjem.
"Utstillingssamarbeidet har vært spennende for museet fordi vi får bruke vår kunnskap på en ny måte. Utstillingen skal brukes i demensomsorgen og det gjør at vi må tenke annerledes" sier avdelingsleder Marit Omland som leder museets formidlingsarbeid. "Kjøkkenminner ledsages ikke av de tradisjonelle utstillingsgrepene gjenstander, tekst og bilde. Her er følelsen av ekthet vektlagt."
De som besøker utstillingen skal kunne fornemme en tid og en stemning.
"I utstillingen skal brukerne sammen med personal eller pårørende kunne sette seg ved kjøkkenbordet og ta en kopp kaffe og få gode opplevelser" forteller Kathrine Hanssen som jobber på Sundby. "Det er hyggelig å kunne gjøre noe annet og kanskje finne veien til noen gode minner sammen med brukerne våre"
Utsillingen innholder et tidstypisk kjøkken fra tidlig 1960-tall og er utrustet med dekketøy, bestikk og husgeråd fra samme tid.
Tingene er til å bruke. Minnene kan komme gjennom mange sanser og opplevelser. Den varme kaffekoppen, lukten av nystekte vafler, vekten av vaffeljernet, knirkingen fra plastsetene, sødmen fra sukkerbitene og samværet med de andre.
"Utstillingen skal, om noen måneder, ut på turne og skal vandre mellom omsorgsinstitusjonene i Bamble kommune." forteller Bamble kommunes prosjektleder Mette Halvorsen.







